Multiplā skleroze ikdienā

Katrs multiplās sklerozes gadījums ir individuāls, tādēļ arī tās ietekme uz ikdienu ir ļoti dažāda. Multiplai sklerozei progresējot, var rasties situācijas, kurās ikdienas gaitas ir apgrūtinātas, un ir jāmeklē jaunas rīcības metodes.

 

Dzīvesvieta

Var būt arī tā, ka multiplā skleroze vispār neietekmē dzīvi dzīvesvietā. Ja funkcionālo spēju mazināšanās ierobežo ikdienas darbības, multiplās sklerozes slimnieka dzīvoklī var būt nepieciešama pārbūve. Šāda pārbūve var būt, piemēram, atbalsta margu uzstādīšana, durvju aiļu paplašināšana, kā arī dažādas izmaiņas virtuvē un vannas istabā. 

Vaļasprieki

Saslimšana ar multiplo sklerozi nenozīmē aktivitāšu loka sašaurināšanos un nepieciešamību atteikties no vaļaspriekiem. Multiplai sklerozei progresējot, protams, var rasties situācija, kurā agrākie vaļasprieki vairs nav iespējami. Šādā gadījumā ir jāmeklē jauna pieeja esošo vaļasprieku turpināšanai vai arī jāmeklē jauni, interesanti hobiji. Tiekoties ar dažādiem cilvēkiem un apgūstot jaunas lietas, dzīvē ir iespējams ieviest daudz interesanta un pozitīvu gaisotni.

 

Neiroloģisku slimību skartām personām grupu fiziskās aktivitātes var būt organizētas arī pašvaldībās. Populāras aktivitātes ir joga, pilates un vingrošana ūdenī. Protams, multiplās sklerozes slimnieki var piedalīties arī fizisko aktivitāšu centru grupu nodarbībās. Tomēr var gadīties, ka fizisko aktivitāšu grupas vadītājs par multiplo sklerozi neko nezina. Šādās situācijās viņu ir ieteicams informēt par multiplās sklerozes ietekmi, lai viņam būtu vieglāk sniegt attiecīgos padomus.

Ceļošana

Multiplās sklerozes dēļ no ceļošanas nav jāatsakās. Pirms došanās ceļojumā tomēr ir lietderīgi pārliecināties par to, vai ar mērķa valsti ir noslēgts līgums par veselības aprūpes nodrošināšanu. Ja tāda nav, ieteicams iegādāties ceļošanas apdrošināšanu. Papildus tam, ja plānojat ceļot uz ES, EEZ valstīm vai Šveici, ieteicams saņemt Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK). Ceļojumā uz ārzemēm līdz būtu jāņem ne tikai zāles, bet arī recepšu kopijas, un, vēršoties, piemēram, aviosabiedrībā, jānoskaidro ar zāļu pārvadāšanu saistītie noteikumi.

 

Plānojot ceļojumus uz siltajām zemēm, jāatceras arī tas, ka atsevišķas multiplās sklerozes skartas personas ir jutīgas pret karstumu. Siltums var pasliktināt fizisko pašsajūtu. Papildus tam, pirms došanās ceļojumā Latvijā vai uz ārvalstīm ir jāsaņem nepieciešamās vakcīnas, jo infekcijas paaugstina stāvokļa pasliktināšanās risku. Ieteicams potēties pret sezonālo gripu. Ja plānojat doties uz eksotiskām valstīm, multiplās sklerozes slimnieki nepieciešamības gadījumā var lietot arī malārijas profilakses zāles.

Padomi par ceļošanu

  • Lidojumi un braucieni ar vilcienu ir jārezervē savlaicīgi un starp lidojumiem/citiem braucieniem ir jāieplāno pietiekami daudz laika.
  • Pirms došanās ceļā jānoskaidro, kādi apstākļi sagaida galamērķī un viesnīcā. Jāpievērš uzmanība pārvietošanās iespējām, piemēram, ar liftu, pa kāpnēm, slīdošiem celiņiem vai izmantojot pārvietošanos atvieglojošas margas.
  • Pārvietošanās palīglīdzekļu lietošana ļauj pārvietoties un pašam parūpēties par svarīgām darbībām, piemēram, vakariņām restorānā vai došanos iepirkties.
  • Ja kāju spēks zūd, laba pārvietošanās alternatīva ir ar automātisko pārnesumkārbu aprīkota automobiļa lietošana.

Avoti

  1. Latvijas Multiplās sklerozes asociācija. http://mslapa.lv/site/30148, skatīts 10.2021
  2. AboveMS, https://www.abovems.com, skatīts 10.2021

Tev varētu interesēt

Relaksācija ir svarīga veselības uzlabošanas metode. Atbrīvots prāts uzlabo arī miegu naktī.

Lapā ir atrodami visi ar multiplo sklerozi saistītie termini, sākot ar aksonu un beidzot ar antivielām.

Darbu un tā apstākļus var pielāgot  saslimušā darbspējai.

 

Biogen-152359-LV-01-2022