Multiplā skleroze un atpūta

Atpūta var būt tikpat svarīga kā fiziskās aktivitātes. Atpūta ir svarīga veselības

uzlabošanas metode. Atpūties prāts uzlabo arī miegu naktī.

Atpūta

Viens no visbiežāk sastopamajiem multiplās sklerozes simptomiem ir nogurums. Daudzi multiplās sklerozes slimnieki uzskata, ka nogurums ir lielākā multiplās sklerozes problēma, jo tas sliktākajā gadījumā var ierobežot ikdienas dzīvi. Tā kā nogurums var būtiski kaitēt slimnieka labsajūtai, ir svarīgi atpazīt un saprast atšķirību starp slimības simptomu un normālu nogurumu.

 

Multiplās sklerozes radītais nogurums no parasta noguruma atšķiras, piemēram, ar to, ka tas var parādīties bez jebkāda īpaša iemesla. Šim nogurumam tipiski ir tas, ka tas parādās negaidīti, ierobežojot ilgstošu darbību, apgrūtinot ikdienas pienākumu veikšanu un bieži vien palielinās karstuma ietekmē. Nogurums nav simptoms, kas ir saskatāms no malas, tādēļ tuviniekiem un pat pašam slimniekam tas var izskatīties pēc slinkuma vai motivācijas trūkuma. Tādēļ ir svarīgi zināt, ka nogurums ir viens no visbiežāk sastopamajiem multiplās sklerozes simptomiem, un prast to atšķirt no parasta noguruma.

 

Recidivējoši-remitējošas multiplās sklerozes saasinājuma laikā ļoti svarīga ir atpūta, tādēļ no fiziskām aktivitātēm un citas fiziskās slodzes ir jāatturas, jo slodze simptomus var saasināt. Kad saasinājums mazinās, fiziskās aktivitātes pakāpeniski jāatsāk.

 

Kad multiplās sklerozes slimnieks piedzīvo nogurumu, viņa spēki mazinās, tādēļ ieteicams izvairīties no fiziskas un kognitīvas piepūles. Mācīšanās atpazīt pirmās noguruma pazīmes palīdz prognozēt nepieciešamību pēc atbilstošiem pārtraukumiem un atpūtas periodiem. Noguruma ilgums un intensitāte var mainīties, tādēļ sākumā var būt grūti saprast savu spēju robežas. Pie tam situācija nepārtraukti mainās: tas, ko var paveikt šodien, ne vienmēr būs tas pats, ko varēs paveikt pēc gada. Tāpēc ir svarīgi nepārtraukti ieklausīties savā ķermenī.

 

Tā kā nogurums ir individuāls simptoms, arī tā mazināšanas metodes ir individuālas. Svarīga ir pietiekama atpūta un pārtraukumi.

 

Daži padomi noguruma kontrolei:

  • pārtraukumu organizēšana,
  • regulārs dienas režīms,
  • pietiekami ilgs naktsmiers,
  • dažādu relaksācijas iespēju izmantošana: relaksācija ietekmē ķermeni, prātu un darbspēju, kā arī var samazināt muskuļu saspringumu un stresu,
  • veselīgs, regulārs ēšanas ritms,
  • rūpēšanās par savu fizisko formu,
  • rēķināšanās ar pastāvošajiem apstākļiem un plānošana: darbā ir jāieplāno atpūtas brīži un jāpadomā, vai darbu varētu atvieglot, piemēram, izmantojot palīglīdzekļus,
  • daļai multiplās sklerozes pacientu nogurumu var pastiprināt karstums. Šajā gadījumā īpaša uzmanība jāpievērš apkārtējās vides temperatūrai. Ja nepieciešams, ķermeņa temperatūru var mēģināt pazemināt ar vēsu dušu, aukstām kompresēm vai aukstiem dzērieniem.

Avoti

  1. AboveMS, https://www.abovems.com, skatīts 10.2021
  2. Latvijas Multiplās sklerozes asociācija. http://mslapa.lv/site/30148, skatīts 10.2021

Tev varētu būt interesanti

Regulāras fiziskās aktivitātes dažādos veidos pozitīvi ietekmē labsajūtu.

Veselīgs uzturs palīdz dzīvot, uztur imunitāti un nodrošina ķermeņa masas kontroli.

Pašapziņa, attieksme un mierīga prāta uzturēšana, tāpat kā fiziskā sagatavotība, pakļaujas treniņam.

 

Biogen-152361-LV-01-2022