Multiplā skleroze un garīgā labsajūta

Ķermeņa labsajūta iet rokrokā ar prāta labsajūtu. 

Ikdienas dzīve ar tās priekiem, izaicinājumiem un prasībām ir vieglāka, ja ir pareizs uzturs, pietiekama atpūta un laiks fiziskajām aktivitātēm vai attiecībām ar citiem cilvēkiem. Pašapziņas, attieksmes un dvēseles miera trenēšana ir tikpat svarīga, kā fiziskās formas uzturēšana.

Garīgā labsajūta

Ķermeņa labsajūta iet rokrokā ar prāta labsajūtu. Priecīgā noskaņojumā sāpes var pat nepamanīt. No otras puses, prāts var būt ļoti jūtīgs pret ķermeņa sajūtām – un otrādi.

 

Pašapziņas, attieksmes un dvēseles miera trenēšana ir tikpat svarīga, kā fiziskās formas uzturēšana. Pasaulslavenās grāmatas “Spēks” autore Ronda Bērna (Rhonda Byrne) uzskata, ka pozitīvas domas un emocijas var palīdzēt cilvēkiem mainīt savu dzīvi. Visi cilvēki, situācijas un notikumi, ar kuriem cilvēks sastopas dzīves laikā, ir atkarīgi no viņa paša radītām domām un jūtām. Ronda Bērna uzskata, ka nekas nenotiek pats no sevis.

 

Pat ja nepiekrītat tam, kā pasauli strukturē, piemēram, Ronda Bērna, iepazīšanās ar literatūru par prāta kontroli, pašapziņu un sevis pazīšanu ir izglītojoša ikvienam. Cilvēks, kas sevi labi pazīst, pieņem to, ka viņš nekad nav sagatavots pilnīgi visam. Lai veicinātu prāta labsajūtu, laiku pa laikam ir lietderīgi pārskatīt savu attieksmi un paradumus.

 

Ja cilvēks ilgu laiku jūtas nomākts un pats nevar atrisināt kaut kādas problēmas, viņam var būt nepieciešama, piemēram, psihologa vadīta sarunu terapija. Bieži vien sarunas ar speciālistu palīdz pārvarēt sarežģījumus un virzīties uz priekšu, kā arī grūtību vietā saskatīt iespējas. Prātu nodarbinošās problēmas var būt lietderīgi pārrunāt arī ar ārstniecības personālu.

 

Tālāk ir sniegta informācija par garīgās labsajūtas jomām — sevis pazīšanu, attieksmi un sabiedriskumu.

Pašapziņa

Pašapziņa atspoguļojas spējā pārvarēt grūtības un mācīties no tām. Par labu pašapziņu liecina spēja izturēties pret sevi saudzīgi arī grūtās situācijās, kā arī spēja pieņemt uzslavas un komplimentus. Cilvēks ar veselīgu pašapziņu nebaidās arī teikt “nē”. Visu nemaz nav ne jāgrib, ne jāvar.

 

Pašapziņu gan dažādās sabiedrībās, gan dažādās sociālajās situācijās ir jākopj, ne tikai tāpēc, lai pārvarētu grūtības, bet gan arī tādēļ, ka ar sevi apmierināts cilvēks retāk apskauž citus. Iedrošināt un slavēt ir ieteicams gan sevi, gan citus. Piemēram, ir vietā pateikties sev, ja kādu pret sevi vērstu negatīvu iespaidu ir izdevies pārvērst pozitīvā, kā arī tad, ja izdodas izvairīties no sevis salīdzināšanas ar citiem. Iedrošinoša iekšēja saruna veicina veselīgu pašapziņu.

 

Rakstīts teksts nereti domāšanu ietekmē vairāk par domās atkārtotu mantru. Tā saukto pateicības dienasgrāmatu rakstīšana mūsdienās, iespējams, jau ir kļuvusi par tendenci. Tikai savām vajadzībām paredzētos pierakstos ir vērts uzskaitīt ne tikai vispārīgas piezīmes, bet arī lietas, kas liek lepoties pašam ar sevi. Tātad, pašapziņu var paaugstināt pilnīgi apzināti.

Attieksme

Prāts vislabāk darbojas, ja domas ir piesaistītas attiecīgajam brīdim - tad garīgo kapacitāti nepazemina rūpes par nākotni.

 

Jau notikušo izmainīt pa spēkam nav nevienam, tas ir fakts. Tomēr ir iespējams izvēlēties, ko par notikušo domāt un kā uz to raudzīties. Pateicoties pozitīvai domāšanai, prātā var ienākt arī jaunas idejas sadzīvošanai ar slimību, kā arī grūtību pārvarēšanas metodes. Koncentrēšanās uz notiekošo ir pirmais solis prāta kontroles virzienā.

 

Ikdienas dzīvē ir daudzas situācijas, pret kurām attieksmi var izvēlēties. Tas, vai situācija ir iespējama vai neiespējama, pozitīva vai negatīva, ir katra paša rokās. Tāpēc bieži mēdz teikt, ka attieksme ir izšķiroša. Mīloša un gādīga attieksme pret sevi nozīmē arī atbildību pret sevi.

Sabiedriskums un līdzinieku atbalsts

Dažādas tradīcijas, vēlme palīdzēt, rūpes par vecākiem cilvēkiem un, jo īpaši, kādas grupas piederības apzināšanās palielina cilvēka sociālo kapitālu. Mēdz teikt, ka indivīdam klājas tik labi, cik labi klājas sabiedrībai, pie kuras viņš pieder. Cilvēks ir sociāla būtne, un viņam ir nepieciešama arī spēja veidot draudzīgas attiecības.

 

Sabiedriskuma spēks bieži vien akcentējas dažādās pārmaiņu un lūzumu situācijās. Tuvinieku un draugu atbalsts daudziem var būt svarīgāks par speciālistu sniegtu palīdzību. Daudziem cilvēkiem ļoti svarīgs ir līdzinieku, t.i. - līdzīgā stāvoklī esošu cilvēku atbalsts, piemēram, slimības diagnosticēšanas brīdī.

Avoti

  1. AboveMS, https://www.abovems.com, skatīts 10.2021
  2. Latvijas Multiplās sklerozes asociācija. http://mslapa.lv/site/30148, skatīts 10.2021
  3. Rhonda Byrne, Power. 2011.

Tev varētu būt interesanti

Regulāras fiziskās aktivitātes dažādos veidos pozitīvi ietekmē labsajūtu.

Veselīgs uzturs palīdz dzīvot, uztur imunitāti un nodrošina ķermeņa masas kontroli.

Atpūta ir svarīga veselības uzlabošanas metode. Atpūties prāts uzlabo arī miegu naktī.

 

Biogen-152361-LV-01-2022